Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
logo Spesialisthelsetjenesten, felles nettløsning

Fagkurs

Kurs i hemoterapi (ITR)

Kurset inngår i Helsedirektoratets anbefalinger for spesialistutdanning i immunologi og transfusjonsmedisin. Se under om kursgodkjenning i gammel ordning.

Tid og sted

Type arrangement

Kurs LIS

Spesialitet

Immunologi og transfusjonsmedisin

Arrangør

Dersom det ikke er publisert datoer på kurset vil det publiseres så snart tidspunkt er avklart med kursleder, som hovedregel seks måneder før kursstart.

Generell informasjon om kursdeltakelse 

Les om frister, retningslinjer for refusjon, avmelding, kursbevis og annet her: Informasjon til LIS om kurs   

Her finner du informasjon om de andre kursene i utdanningen din: Spesialistutdanning i immunologi og transfusjonsmedisin 

Om kurset

Kurset varer i tre dager og går som hovedregel hvert tredje år i Oslo. 

Planlagte gjennomføringer av kurset (langtidsplan)

Maks 30 deltakere. LIS er ansvarlig for å innhente aksept for kursdeltakelse fra arbeidsgiver før påmelding.

Optimal bruk av blodkomponenter, erytrocyttkonsentrater, blodplater og plasmaprodukter samt alternativer til transfusjon.

Kurset skal bidra til kompetanse i følgende læringsmål*:

Blodkomponenter
ITR-060 Hemoterapi, transplantasjon og immunmodulering
ITR-064 Bestråling
ITR-065 Intrauterine og pediatriske transfusjoner
ITR-067 Vasking
ITR-072 Frysning og tining - komponenter for transfusjon, transplantasjon og immunmodulering
Transfusjonsmedisin
ITR-094 Akutte transfusjonsmedisinske problemstillinger
ITR-095 Transfusjon og transplantasjon
ITR-096 Valg og bruk av blodprodukter - veilede klinikere
ITR-098 Akutte transfusjoner
ITR-099 Transfusjonsreaksjoner
ITR-103 Smitte hos blodgiver
ITR-105 Hemovigilanssystemet
ITR-106 Patient Blood Management
Hemoterapi, celleterapi
ITR-107 Hemoterapi og terapeutisk aferese
ITR-108 Plasmautskiftning

Se Helsedirektoratets sider

*Hvis du ser behov for korrigering, vennligst gi RegUt HMN beskjed.

Program

Kurskomité

Kursleder: Lise Sofie H. Nissen-Meyer (leder), lisoha@ous-hf.no, Avdeling for immunologi og transfusjonsmedisin, Blodbanken i Oslo, Oslo universitetssykehus

Torunn Oveland Apelseth, Avdeling for immunologi og transfusjonsmedisin, Haukeland universitetssykehus

Barbora Jacobsen, Avdeling for immunologi og transfusjonsmedisin, St.Olavs Hospital

Mirjana Arsenovic, Avdeling for laboratoriemedisin, Universitetssykehuset Nord-Norge

Opptakskriterier

Kursplasser prioriteres etter gjennomført tellende tjeneste til spesialiteten kurset er anbefalt for. LIS1-tjeneste og eventuelle permisjoner skal ikke regnes med. Når du melder deg på, skal du oppgi hvor mange måneder tellende tjeneste du kommer til å ha ved kursets start. Les mer her om hva som er tellende tjeneste: Opptak – prioriteringskriterier, venteliste og supplerende opptak. Opptaksprosessen er tillitsbasert, og RegUt legger til grunn at informasjonen søkere oppgir er riktig. 

Kursgodkjenning gammel ordning

Kursgodkjenning etter regler for spesialistgodkjenning i gammel ordning

Kursavgift

NOK 6750,- (inkludert lunsj).

NB! Det tas forbehold om indeksregulering.
Kursavgift refunderes ikke dersom avmelding kommer senere enn 1 måned før kursstart. Kursavgift refunderes ikke dersom deltaker ikke møter eller ikke fullfører kurset. Dette gjelder uansett grunn, inkludert sykemelding. 

Kontakt