Frakturbehandling, nasjonalt basiskurs

Gammel ordning: Obligatorisk kurs for LIS i Ortopedisk kirurgi
Ny ordning: Anbefalt kurs for LIS i Ortopedisk kirurgi

Kurskomite

Randi Hole (leder)
Trine Ludviksen
Steinar Havik
John Clarke-Jenssen

Læringsmål

ORT-004 Postoperative komplikasjoner (infeksjoner)
ORT-008 Brudd - diagnostikk, klassifikasjon, initial behandling
ORT-010 Osteosyntese
ORT-013 Brudd - konservativ bruddbehandling 
ORT-015 Brudd femur
ORT-016 Brudd – underekstremitet
ORT-017 Brudd - overekstremitet
ORT-019 Rygg - stabile og ustabile frakturer

Kursavgift

7200 (med forbehold om endringer)

Deltakere

Max 56

Program

Mandag 14.mars
0800-0830 Registrering, utdeling av kursmateriell
0830-0845 Åpning av kurset
0845-0915 Frakturtilheling
0920-0935 Klassifikasjon av frakturer (Øyvind Paulsrud)
0940-1005 Funksjonell bruddbehandling
1010-1030 Kaffe, te
1030-1050 cIndikasjoner for operativ bruddbehandling (Omar Thorsteinn Arnason)
1055-1115 Implantatvalg (Øyvind Paulsrud)
1120-1130 Praktiske opplysninger
1130-1530 Lunsj
1530-1545 Margnagling (John Clarke-Jenssen)
1550-1615 Ekstern fiksasjon (Ivar Rossvoll)
1620-1635 Osteoporose
1640-1700 Kaffe, te
1700-1720 Bløtdelsskader (Kjell Matre)
1725-1740 Vakuumassistert sårbehandling  (Lars Kjetil Aas)
1745-1925 Praksis: Enkle osteosynteser

Tirsdag 15.mars
0800-0820 Claviculafrakturer (Hendrik Fuglesang)
0825-0845 Proksimale humerusfrakturer (Asgeir Furnes)
0850-0905 Humerusskaftfrakturer (Randi Hole)
0910-0925 Distale humerusfrakturer (Trine Ludvigsen)
0930-0950 Kaffe, te
0950-1010 Tensjonsbåndprinsippet, olecranon og patellafrakturer (Hendrik Fuglesang)
1015-1130 Praksis: Ortoser
1130-1530 Lunsj
1530-1550 Antebrachiumfrakturer (Lars Kjetil Aas)
1555-1625 Distale radiusfrakturer (Trine Ludvigsen)
1630-1650 Kaffe, te
1650-1830 Praksis: Plate, radius +olecranon (Trine Ludvigsen, Hendrik Fuglesang)
1830-1930 Gruppearbeid
2000 Kulturelt innslag fra Voss

Onsdag 16.mars  
0800-0815 Brudd i øvre femurende
0820-0845 Behandling av lårhalsbrudd (Lars Sandberg)
0850-0915 Behandling av trokantære femurfrakturer
0920-0940 Kaffe, te
0940-1025 Praksis: Glideskrue
1025-1045 Femur skaftfrakturer  (John Clarke-Jenssen)
1050-1110 Distale femurfrakturer (Steinar Havik)
1115-1130 Proksimale tibiafrakturer (Robert Buciuto)
1130-1530 Lunsj
1530-1550 Leggbrudd (Robert Buciuto)
1555-1615 Losjesyndrom (Steinar Havik)
1620-1640 Kaffe, te
1640-1800 Praksis: Margnagling (John Clarke-Jenssen)
1800-1915 Gruppearbeid
1930- Møte for instruktørene
 
Torsdag 17.mars (Møteleder Steinar Havik) 
0800-0825 Ankelfrakturer (Omar Thorsteinn Arnason)
0830-0840 Distale tibiafrakturer (Omar Thorsteinn Arnason)
0845-1010 Praksis: Plate, ankel (Omar Thorsteinn Arnason)
1010-1030 Kaffe, te
1030-1055 Fotfrakturer (Lars Kjetil Aas)
1100-1125 Kun stabilisering eller primær endelig behandling? (John Clarke-Jenssen) 
1130-1530 Lunsj
1530-1630 Praksis: Ekstern fiksasjon (Ivar Rossvoll)
1630-1700 Thoracolumbale skader (Ivar Rossvoll)
1705-1730 Kaffe, te
1730-1755 Postoperative infeksjoner  (Håvard Dale)
1800-1900 Gruppearbeid
2000 Vossaveitsla

Fredag 18.mars (Møteleder Trine Ludviksen)
0800-0835 Barnefrakturer (Christian Sætersdal)
0840-0905 Bekkenfrakturer
0910-0930 Kaffe, te. Bagasje ut av rommet
0930-1030 Gruppearbeid
1035-1055 Patologiske frakturer (Anders Sund)
1105-1120 Fjerning av osteosyntesemateriale (Bjørn Bragnes)
1125-1145 Kaffe, te. Bagasje ut av rommet
1145-1230 Flervalgsprøve
1245 Lunsj
Fant du det du lette etter?