Kunnskapshåndtering
Spesialistgodkjenning innen alle legespesialiteter krever kompetanse i kunnskapshåndtering som beskrevet i felles kompetansemål (FKM):
Kurs for LIS2/3
I lenken under finner du et fritt tilgjengelig kurs som bidrar til oppnåelse av flere læringsmål innen kunnskapshåndtering, spesielt LM-32 og LM-34.
E-læring - Kunnskapsbasert praksis og bruk av arbeidsfiler
Målgruppen er leger i spesialisering, men kurset kan også være nyttig for andre leger og annet helsepersonell. I kurset skal du jobbe med en selvvalgt klinisk problemstilling som er relevant for din praksis.
Du skal fylle ut en digital arbeidsfil (se avsnittet "Digital arbeidsfil" under) der du går gjennom alle trinnene i kunnskapssirkelen, med tips for hvert trinn og lenker til mer utfyllende veiledning. Før arbeidet med filen, kan du se videoer med tre ulike eksempler på hvordan andre har gått frem for å finne kunnskapsbaserte svar på kliniske spørsmål.
Kurset er laget i samarbeid mellom
MAGIC Evidence Ecosystem Foundation og Avdeling for kompetanseutvikling ved OUS, på oppdrag fra Regionalt utdanningssenter Helse Sør-Øst.
Digital arbeidsfil
Registrer deg med navn og e-post i registreringsskjemaet. Du vil da få tilsendt en e-post med en unik lenke til en digital arbeidsfil.
Når du fyller ut arbeidsfilen lagres informasjonen automatisk, og du kan bruke den unike lenken for å fullføre arbeidsfilen på et senere tidspunkt. Når du fullfører arbeidsfilen får du tilsendt dine svar som en PDF-fil til din registrerte e-postadresse.
Registreringsskjema
Ressurser for LIS1
På
Helsebibliotekets sider om kunnskapsbasert praksis finner du mer informasjon som er relevant for læringsmålene innen kunnskapshåndtering for del 1 av spesialistutdanningen.
HSØ har også laget en side om samvalg:
Kunnskapsgrunnlag om å innføre samvalg (samvalg.no)