Ultralyddiagnostikk del 1 - Sonoanatomi

Kurs, 13.05.2020-15.05.2020, Sør-øst

Ny ordning: Anbefalt kurs i Revmatologi
Gammel ordning: Obligatorsik kurs (20t) for LIS i Revmatologi

Når og hvor

Dato
13.05.2020-15.05.2020 
Klokkeslett
Kursstart onsdag kl 10 - avsluttes fredag kl 13
Sted
Revmatologisk avdeling,
Diakonhjemmet sykehus
 
Arrangør
RegUt Sør-Øst
 
Kontaktinformasjon
 
Mer informasjon
Påmeldingsskjema Påmeldingsfrist 01.10.2019 

Læringsmål

Oppnå god anatomisk kunnskap om alle strukturer relevante for revmatologer. Høy-kompetente veiledere gir mulighet for at alle vil ha læringsutbytte, uavhengig av graden av aktuell UL erfaring (dvs. kursets faglige nivå tilpasses deltakerne). Den teoretiske undervisningen vil være på moderat nivå, mens den praktiske veiledningen tilpasses nivået for hver enkelt gruppe.

Kursavgift

NOK 5750,- (inkl lunsj)

NB! Det tas forbehold om indeksregulering.
Kursavgift refunderes ikke dersom avmelding kommer senere enn 1 måned før kursstart. Kursavgift refunderes ikke dersom deltaker ikke møter eller ikke fullfører kurset.

Deltakere

Maks 24

LIS er ansvarlig for å innhente aksept for kursdeltakelse fra arbeidsgiver før påmelding.

Kurskomite

Hilde Berner Hammer, e-mail: HildeBerner.Hammer@diakonsyk.no

Program

Onsdag 13. mai (møterom 1)
10.00. Velkommen
10.10 – 10.40: Fysikk, maskin-setting og UL artefakter Hilde Berner Hammer (Diakonhj.sh)
10.40 – 11.10: Kne anatomi; Andreas Diamantopoulos (MaHaHo)
11.10 – 11.30: Enteser; Lene Terslev (København)
11.30 – 13.00: Hands-on (i poliklinikk-rom): Knottologi, kne og enteser

13.00 – 14.00: Lunsj (i kantinen)

14.00 – 14.50: Hip and sacroiliac joint sonoanatomy, as well as
nerves of the lower extremity; Ingrid Möller (Barcelona, Spain)
14.50– 15.30: Ankel/fot; Hilde Berner Hammer (Diakonhj.sh)
15.30 – 16.30: Hands-on (i poliklinikk-rom): Hofte, IS ledd og nerver i undereks.
16.30 – 16.45: Pause med frukt, te/kaffe
16.45 – 18.00: Hands-on (i poliklinikk-rom): Ankel og fot (+ evt. områder gjennomgått tidligere i hht. gruppens behov).

Torsdag 14. mai (møterom 1)
09.00 – 09.15: Spyttkjertler; Lene Terslev (København)
09.15 – 09.45: Ultralyd av blodkar; Andreas Diamantopoulos (MaHaHo)
09.45 – 10.15: Skulder; Lene Terslev (København)
10.15 – 13.00: Hands-on (i poliklinikk-rom): Spyttkjertler, blodkar og skulder

13.00 – 14.00: Lunsj (i kantinen)

14.00 – 14.20: Albue (med nerver); Lene Terslev (København)
14.20 – 15.00: Hånd og fingre (med nerver); Hilde Berner Hammer (Diakonhj.sh)
15.00 – 16.00: Hands-on (i poliklinikk-rom): Albue
16.00 – 16.15: Pause med frukt mm + te/kaffe
16.15 – 18.00: Hands-on (i poliklinikk-rom): Hånd og fingre (+ evt. områder gjennomgått tidligere i hht. gruppens behov)

Fredag 15. mai (møterom 1)
08.30 – 09.00: Relevant US examinations of the spine; Ingrid Möller (Barcelona, Spain)
09.00 – 11.30: Hands-on (i poliklinikk-rom): Spine + Repetisjon av de områdene gruppen ønsker)
11.30 – 12.00: Pause med matservering og te/kaffe
12.00 – 13.00: Eksamen



Fant du det du lette etter?
Tilbakemeldingen vil ikke bli besvart. Ikke send personlig informasjon, for eksempel epost, telefonnummer eller personnummer.