Ultralyd i gynekologi og obstetrikk. Trinn I

Kurs, 23.09.2019-27.09.2019, Midt

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Fødselshjelp og kvinnesykdommer (27t)
Gammel ordning: Obligatorisk for leger i spesialisering i Fødselshjelp og kvinnesykdommer (27t)
Godkjent som valgfritt i følgende spesialitet: se under

Når og hvor

Dato
23.09.2019-27.09.2019 
Klokkeslett
Oppstart kl. 09.20 første kursdag og avsluttes kl 14.40 siste dag.
Sted
St. Olavs hospital HF, Trondheim
Gastrosenteret, GSU1
 
Arrangør
Regionalt utdanningssenter Midt
Påmeldingsfrist 28.04.2019 
Kontaktinformasjon
regut.hmn@stolav.no
Fremdeles noen plasser ledig. Ta kontakt på epost.
 

Kursansvarlig

Seksjonsoverlege Torbjørn Moe Eggebø
Senter for fostermedisin, Kvinneklinikken, St. Olavs hospital HF

Kursavgift

7000,-

Antall plasser

45

Godkjenninger

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Fødselshjelp og kvinnesykdommer (27t)
Gammel ordning: Obligatorisk for leger i spesialisering i Fødselshjelp og kvinnesykdommer (27t)
Godkjent som valgfritt i følgende spesialitet: Allmennmedisin (20t v og e)

Læringsmål

En vil legge vekt på detaljerte praktiske øvinger i små grupper fordelt på flere laboratorium

Litteratur

Elektronisk kurshefte distribueres via link før kursstart.


Program

Viser til tematisk oversikt over programmet under, med forbehold om justeringer. Oversikt over foredragsholdere og komplett program ettersendes.
Inndeling til praktiske øvelser distribueres ved kursstart.

MANDAG 23.09.2019
09:20 Velkommen til SFM
Registrering, praktisk informasjon - Torbjørn Moe Eggebø
09.35 Prinsipp for todimensjonal ekko-avbildning - Torbjørn Moe Eggebø
10.10 Innføring i medisinsk genetikk - Marte Gjøl Haug

11.05 Pause

11.25 Genetisk diagnostikk - Marte Gjøl Haug

12.15 Lunsj

13.10 Apparatlære, hygiene og standardisering - Torbjørn Moe Eggebø
13.35 Knottologi - Trobjørn Moe Eggebø

14.10 Pause

14.30 Oversikt over normal fosteranatomi - Karin Sandhaugen
15.30 Informasjon om praktiske øvelser - Hege Aasen

15.40 Pause/oppmøte SFM (Kvinne-barn-senteret, 5. etg. nord)

15.50-18.00 Praktiske øvelser, Gruppe 1

TIRSDAG 24.09.2019
09.20 Biometri av foster (BPD, MAD, femur og CRL) - Birgitte H. Kahrs
09.50 eSnurra – populasjonsbasert verktøy for estimering av alder og termin - Håkon K. Gjessing

10.35 Pause

10.55 Vektestimering - Håkon K. Gjessing
11.40 Klinisk oppfølging av vekstavvik - Torbjørn Moe Eggebø

12.20 Lunsj

13.10 Dopplermålinger - teknikk - Sturla H. Eik-Nes
13.45 Doppler av arteria uterina - Torbjørn Moe Eggebø
14.05 Arteria umbilicalis - Karin Deibele

14.25 Pause

14.45 MCA Doppler - Cathrine Ebbing
15.10 Anemi hos foster - Birgitte Kahrs

15.30 Pause/oppmøte SFM (Kvinne-barn-senteret, 5. etg. nord)

15.50-18.00 Praktiske øvelser, Gruppe 2

ONSDAG 25.09.2019
09.20 Hjerteundersøkelse I - Eva Tegnander
09.50 Hjerteundersøkelse II - Eva Tegnander

10.20 Pause

10.40 Ultralydundersøkelse av placenta - Cathrine Ebbing
11.15 Navlesnorfestes betydning for fødselsutfall - Cathrine Ebbing
11.45 Ultralyd av uterus - Tina Tellum

12.30 Lunsj

13.20 Adenomyose og endometriose - Tina Tellum
13.50 3D Ultralyd av uterus - Eline Seljeflot

14.20 Pause

14.40 Ultralyd av adnex - Ingrid Marie Ringen

15.35 Pause/oppmøte SFM (Kvinne-barn-senteret, 5. etg. nord)

15.50-18.00 Praktiske øvelser, Gruppe 1

TORSDAG 26.09.19
09.20 Sikkerhetsaspekt ved bruk av ultralyd i svangerskapet - Ragnar Kvie Sande
09.50 Ultralyd av cervix - Kjell Åsmund Salvesen
10.15 Preterm fødsel - Kjell Åsmund Salvesen

10.40 Pause

11.00 Undersøkelse tidlig i første trimester - Aurora Røset
11.20 Undersøkelse seint i første trimester - Aurora Røset
11.40 Spontanabort - Karin Deibele
12.05 Ekstrauterin graviditet - Ilka Clemens

12.35 Lunsj

13.20 Introduksjon til diagnostikk av malformasjoner - Ilka Clemens
13.45 Utviklingsavvik i CNS - Torbjørn Moe Eggebø
14.10 Nyrepatologi - Aurora Røset

14.35 Pause

14.55 Bukveggsdefekter og gastrointestinale utviklingsavvik - Kjell Å. Salvesen
15.20 Thorakale utviklingsavvik - Aurora Røset

15.40 Pause/oppmøte SFM (Kvinne-barn-senteret, 5. etg. nord)

15.50-18.00 Praktiske øvelser, Gruppe 2

FREDAG 27.09.19
09.20 Tvillinger - Birgitte H. Kahrs
09.50 Soft markers - Birgitte H. Kahrs
10.10 Invasive inngrep - Birgitte H. Kahrs

10.30 Pause

10.50 Lov om bioteknologi
Fosterdiagnostikk – KUB eller NIPT? - Guttorm Haugen

11.30 Lunsj

12.20 Etiske vurderinger ved prenatal diagnostikk - Berge Solberg og Birgitte H. Kahrs

13.30 Pause

13.50 Oppfølging av foreldrepar etter påviste utviklingsavvik/prenatal palliasjon - Birgitte H. Kahrs, Tone Skogmo, Elise Rengård
14.30 Diskusjon og evaluering

Slutt kl 14.40


Fant du det du lette etter?
Tilbakemeldingen vil ikke bli besvart. Ikke send personlig informasjon, for eksempel epost, telefonnummer eller personnummer.