Rihno-sino-søvn

Kurs , 11.06.2019-13.06.2019 , Midt

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Øre-nese-halssykdommer (20t)
Gammel ordning: Obligatorisk for leger i spesialisering i Øre-nese-halssykdommer (20t)
Valgfritt i følgende spesialiteter: Se under

Når og hvor

Dato
11.06.2019-13.06.2019 
Klokkeslett
Kurset starter 11.00 første dag og avsluttes kl 13.00 siste dag
Sted
St.Olavs hospital, Nevro Øst - kurslokale NA (auditoriet)
 
Arrangør
Regionalt utdanningssenter Midt
Påmeldingsfrist: 07.04.2019 
Mer informasjon
Påmeldingsskjema  

Kursleder

Brit Stene

Antall deltagere

35

Kursavgift

5000,-

Deltakere som ikke er ansatt i helseforetak eller foretak/institusjon med driftsavtale med regionale helseforetak eller helseforetak eid av disse, betaler dobbel kursavgift

Målgruppe

Leger under utdanning i øre-nese-halssykdommer

Godkjenninger

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Øre-nese-halssykdommer (20t)
Gammel ordning: Obligatorisk for leger i spesialisering i Øre-nese-halssykdommer (20t)

Valgfritt i følgende spesialiteter:

Videreutdanning - Allmennmedisin (20 t), Infeksjonssykdommer (20 t),
Medisinsk genetikk (20 t)

Etterutdanning - Allmennmedisin (20t)
 

Læringsmål

Etter endt kurs skal deltakerne sitte igjen med kunnskap om diagnostisering og behandling av obstruktiv søvnapne for barn og voksne, adenotomi og tonsillektomi/tonsillotomi, bihulelidelser, redusert luktesans og infeksjoner i hode- og halsregionen.

Vi ønsker at deltakerne tar med smarttelefon el. nettbrett for kursprøve og kursevaluering.

Program

Tirsdag 11. juni 2019

11.00-11.15 Velkommen
11.15-12.00 Definisjon søvnsykdommer - Morten Engstrøm

12.00-12.05 Pause

12.05-12.50 Søvnregistrering hos voksne - Morten Engstrøm

12.50-13.30 Lunsj

13.30-14.15 Konsekvenser av OSAS - Marit Austeng
14.15-15.00 OSAS hos barn, utredning og behandling - Marit Austeng

15.00-15.15 Pause

15.15-16.00 Ikke-kirurgisk behandling av OSAS (CPAP osv) - Marit Austeng
16.00-16.30 Apneskinnebehandling - Katrin Langen
16.30-17.00 Kirurgisk behandling av OSAS - Brit Kari Stene

17.00 Slutt for dagen

18.30 Felles middag, bindende påmelding

Onsdag 12. juni 2019

08.00-08.30 Adenotomi/tonsillectomi - Henrik Ødegaard
08.30-09.00 Tonsilleregisteret. Resultater og forbedringsprosjekt - Vegard Bugten

09.00-09.15 Pause

09.15-10.00 Kronisk rhinosinusitt (CRS) - Vegard Bugten

10.00-10.15 Pause

10.15-11.00 Øvre-nedre luftveier - Wenche Moe Thorstensen
11.00-11.30 ASA-sensibilisering og RAAO

11.30-12.15 Lunsj

12.15-14.00 Arbeidsstasjoner i grupper ØNH poliklinikk, ca 15 minutter per stasjon
14.00-14.45 Rhinologisk bildediagnostikk (læringsmål 002) - Erik Berntsen
14.45-15.15 Hodepine med relasjon til ØNH - Lars Jakob Stovner

15.15-15.30 Pause

15.30-16.15 Lukt - Sahra Bettina Dahlslett

16.15 Slutt for dagen

Torsdag 13. juni 2019

08.00-08.45 De vanligste ØNH infeksjoner (ekstern otitt, mediaotitt, tonsilitt, sinusitt, peritonsillær abscess, mononucleose, lymfadenitt mm)

08.45-09.00 Pause

09.00-09.45 Nekrotiserende fasceitt - Wenche Thorstensen

09.45-10.00 Pause

10.00-10.45 Mikrobiologisk prøvetaking og diagnostikk ved alvorlige bakterie- og soppinfeksjoner i ØNH-området - Kjersti Wik Larsen

10.45-11.00 Pause

11.00-12.00 Komplekse ØNH-infeksjoner - Raisa Hannula
12.00-13.00 Kursprøve og evaluering

13.00 Slutt

Små endringer i programmet kan inntreffe.







Fant du det du lette etter?
Tilbakemeldingen vil ikke bli besvart. Ikke send personlig informasjon, for eksempel epost, telefonnummer eller personnummer.