Rhino-sino-søvn

WEBINAR
Anbefalt/obligatorisk kurs for leger i spesialisering i Øre-nese-halssykdommer (20 timer)

Læringsmål

Etter endt kurs skal deltakerne sitte igjen med kunnskap om diagnostisering og behandling av obstruktiv søvnapne for barn og voksne, adenotomi og tonsillektomi/tonsillotomi, bihulelidelser, redusert luktesans og infeksjoner i hode- og halsregionen.

Kursleder

Brit Kari Stene

Målgruppe

Leger i spesialisering i øre-nese-hals

Kursavgift

4000,-

Med forbehold om indeksregulering

Antall deltakere

35

Program

Mandag 26. april

08.00-08.05 Velkommen til kurs - Brit Kari Stene
08.05-08.50 OSAS - Definisjoner og søvnregistrering hos voksne - Morten Engstrøm

08.50-09.00 Kaffepause

09.00-09.30 OSAS hos barn, utredning og behandling - Marit Austeng
09.30-10.00 Konsekvenser av OSAS og ikke-kirurgisk behandling av OSAS (CPAP) - Marit Austeng
10.00-10.05 Film: Tilpasning av CPAP

10.05-10.15 Kaffepause

10.15-10.45 Apneskinnebehandling - Lars Martin Berg
10.45-11.30 Kirurgisk behandling av OSAS - Mads Moxness
11.30-11.45 Film (Moxness)

11.45-12.15 Lunsj

12.15-13.15 Adenotomi/tonsillektomi/Forbedringsprosjektet/Resultater - Fred Oppøyen
13.15-13.35 Tonsilleregisteret - Vegard Bugten/Siri Wennberg

13.35-13.45 Kaffepause

13.45-14.45 De vanligste ØNH-infeksjoner - Ronny Andreassen
14.45-15.30 Komplekse ØNH-infeksjoner og smittevern - Kristin Vardheim Liyanarachi
15.30-16.00 Mikrobiologisk prøvetaking og diagnostikk ved alvorlige bakterie-soppinfeksjoner i ØNH-området - Kjersti Wik Larsen

Tirsdag 27. april

08.00-08.45 CRS kronisk rhinosinusitt - symptomer, definisjon, livskvalitet, konservativ behandling - Vegard Bugten
08.45-09.30 Rhinologisk billeddiagnostikk - Erik Berntsen

09.30-09.40 Kaffepause

09.40-10.00 Nese-bihuleregister. Livskvalitet - Ann Helen Nilsen
10.00-10.45 Hodepine med relasjon til ØNH - Lars Jakob Stovner

10.45-10.55 Kaffepause

10.55-11.25 Øvre-nedre luftveier - Wenche Moe Thorstensen
11.25-12.00 Monoklonale antistoffer ved nesepolypper og astma - Anders Tøndell/ Wenche Moe Thorstensen

12.00-12.30 Lunsj

12.30-13.00 ASA-desensibilisering og RAAO - Yngve Jacobsen
13.00-13.20 Instruksjoner ØNH, Prikktest (film)

13.20-13.30 Kaffepause

13.30-14.00 Lukt - Sahra Bettina Dahlslett
14.00-14.20 Smak og luktetest (film)

14.20-14.30 Kaffepause

14.30-15.00 Akustisk rhinometri/PNIF/Rhinomanometri
15.00-16.00 Kursprøve og evaluering - Wenche Thorstensen


Fant du det du lette etter?