Pediatri kurs 8 - Nyfødtmedisin og kardiologi

WEBINAR
Kurset bygger videre på introkurs I og II.
Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Barnesykdommer
For LIS i gammel ordning: se under

Kursansvarlig

Ingrid Nissen

Kursavgift

7000,- for en hel uke, 3500,- for en halv uke.

Det tas forbehold om indeksregulering

Antall deltakere

50

Godkjenninger

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Barnesykdommer

For LIS i gammel ordning er halve kurset tellende med 18 timer, for en hel uke er dette tellende med 36 timer:

  • Nyfødtmedisin og kardiologi - 36 timer
  • Nyfødtmedisin - 18 timer
  • Kardiologi - 18 timer

Læringsutbytte

Nyfødt: PED-004, PED-026, PED-038-039, PED-041-042, PED-061, PED-100, PED-116-119, PED-121, PED-126, PED-128-129, PED- 131-133, PED-135-136

Kardiologi: PED-100-106, PED-097, PED-012, PED-028

Andre opplysninger

Kriterier for kursopptak

Kurset bygger videre på introkurs I og II. Læringsmål som dekkes av disse kursene: Introduksjonskurs 1: Ped-028 (EKG- tolkning), Ped-101 (akutt hjertesykdom etter nyfødtperioden; kardiomyopatier, infeksjoner/inflammasjon), Ped-105 (Kardiale bilyder), Ped- 106 (Akutte arytmier). Introduksjonskurs 2: Ped-102 Brystsmerter, hjertebank og synkope. Ped-107 Hypertensjon

Program

Mandag 26. oktober

08:00-08:25 Velkommen + dagens quiz
08:25-08:45 Screening av nyfødte - Claus Klingenberg, UNN

08:45-09:00 Pause

09:00-09:45 Mottak av ekstremt premature - Janicke Syltern, St. Olav

09:45-10:00 Pause

10:00-10:45 Mottak og behandling av premature >28 uker - Lina Ytrehus, St. Olav

10:45-11:00 Pause

11:00-12:00 IVH, PVL, slag hos premature - Hans Jørgen Guthe, Bergen

12:00-12:45 Lunsj

12:45-13:30 Ernæring til premature og syke nyfødte - Hanne Farstad, St. Olav

13:30-13:45 Pause

13:45-14:30 Oppfølging av premature og syke nyfødte - Kristin Grünewaldt, St. Olav

14:30-14:45 Pause

14:45-15:45 Etikk workshop - Janicke Syltern, St. Olav
15:45-16:00 Quiz avslutning


Tirsdag 27. oktober

08:00-08:20 Velkommen dagens kahoot                                     
08:20-09:00 Lungemisdannelser og utviklingsforstyrrelser, mekoniumsaspirasjon, BPD - Claus Klingenberg, UNN     

09:00-09:15 Pause

09:15-10:00 Non invasiv og invasiv respirasjonstøtte/behandling - Claus Klingenberg, UNN

10:00-10:15 Pause

10:15-11:00 Workshop respiratorbehandling                                             

11:00-11:15 Pause

11:15-12:00 Medfødte misdannelser og kirurgiske tilstander. Torstein Sæther St.Olav

12:00-12:30 Lunsj

12:30-13:10 NEC og SIP - Ingrid Nissen, St.Olav

13:10-13:25 Pause

13:25-14:00 Asfyxi – hypotermibehandling og prognose - Ragnhild Støen, St.Olav

14:00-14:15 Pause                                   

14:15-14.50 Workshop hypotermi / aEEG - St.Olav

14:50-15:00 Pause

15:00-15:20 Smerter og smerteskåring - Jannicke Andresen, OUS

15:20-15:45 Abstinens hos nyfødte - Jannicke Andresen, OUS

15:45-16:00        Quiz/avslutning



Onsdag 28. oktober - Del 2 - Nyfødtmedisin og kardiologi

08:00-08:20 Dagens quiz - Hans Kristian Langsetmo, St.Olav

0820-08:40 Sirkulasjon før og etter fødsel - Kjersti Bæverfjord, St.Olav

08:40-09:20 Sirkulasjonssvikt -  Astri Lang, AHUS

09:20-09:30 Pause                                                                 

09:30-10:00 PDA - Martin Leth-Olsen, St.Olav

10:00-10:35 PPHN - Astri Lang, AHUS

10:35-10:50 Pause                                                                   

10:50–11:30 Kasuistikker gruppearbeid

11:30-12:15 Lunsj                                                                      

12:15-13:00 Akutt kardiologi i nyfødtperioden - Siri Ann Nyrnes, St.Olav

13:00-13:15 Pause

13:15-14:00 Håndtering medfødte hjertefeil - Inger Elisabet Silberg, OUS

14:00-14:15 Pause                                                                  

14.15–15:00 Kasuistikker gruppearbeid                          

15:00-15:30 Prenatal vurdering og veiledning - Aurora Røset, St. Olav

15:30-16:00      Quiz «dagens test»



Torsdag 29. oktober - Del 3 Kardiologi

08:00-08:30 Velkommen + quiz - Siri Ann Nyrnes, St. Olav
08:30-09:15 Hemodynamikk - Simone Diab, OUS

09:15-09:30 Pause                                                              

09:30-10:30 Diagnostiske metoder   (inkl quiz) - Kjersti Bæverfjord + radiolog, St. Olav

10:30-10:45 Pause                                                                  

10:45-11:15 Kateterintervensjoner - Martin Ystgaard, OUS

11:15-11:45 Kirurgi - Leif Brunvand, OUS       

11:45-12:30 Lunsj                                                                   

12:30-13:00 Enkle feil/shuntfeil - Wendy Williams, St Olav

13:05-13:35 Venstresidige feil - Leif Brunvand, OUS
13:35-14:05 Høyresidige feil - Leif Brunvand, OUS

14:05-14:20 Pause 
                                                                
14:20-15:20 Komplekse hjertefeil - Thomas Möller, OUS

15:20-15:30 Pause                                                                   

15:30-16:00 Quiz hjertefeil



Fredag 30. oktober

08:00-08:30 Velkommen + quiz - Kjersti Bæverfjord, St. Olav
08:30-09:30 Kardiologisk oppfølging av barn med hjertefeil - H. Holmstrøm, OUS

09:30-09:45 Pause                                                                   

09:45-10:25 Hjertesvikt - Siri Ann Nyrnes, St. Olav

10:25-10:40 Pause                                                                

10:40-11:25 Gruppearbeid kasuistikker          

11:25-12:10 Lunsj                                                              

12:10-13:10 Arytmier - Hans Kristian Langsetmo, St. Olav

13:10-13:25 Pause                                                             

13:25-13:55 Tverrfaglig oppfølging - Tore Hassel og Silja Kårstad, St.Olav

13:55-14:25 Risikovurdering ved narkose - Ulf Mostad, St.Olav

14:30-15:30 Prøve/Quiz/evaluering/avslutning 

Fant du det du lette etter?