Nasjonalt kurs i håndkirurgi og revmakirurgi - høst 2021

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Ortopedisk kirurgi
Gammel ordning: Obligatorisk kurs for leger i spesialisering i Ortopedisk kirurgi (30 t)
OBS! WEBINAR 27-28. SEPTEMBER
FYSISK SAMLING I ÅLESUND 29.SEPTEMBER TIL 1. OKTOBER

Læringsmål

Etter endt kurs skal kursdeltakerne kunne: Diagnostikk og behandling av vanlige ortopediske lidelser innen områdene hånd- og revmakirurgi. Ved disseksjon ha tilegnet seg kunnskap om snittføring og anatomi innen hånd- og revmakirurgi. Kjenne til referansemiljøer innen hånd- og revmakirurgi for senere konsultering og henvisning

Godkjenninger

Ny ordning: Anbefalt kurs for leger i spesialisering i Ortopedisk kirurgi

Gammel ordning: Obligatorisk kurs for leger i spesialisering i Ortopedisk kirurgi (30 t)

Kurskomité

Mona Irene Winge (kursleder)

Sondre Stafnes Hassellund
Lars Eilertsen
Hebe Desiree Kvernmo
Adalsteinn Odinsson
Yngve Krukhaug

Antall deltakere

21

Kursavgift

7200,-

Fullpensjon Quality Hotel Waterfront kommer i tillegg, nærmere info kommer.

Det blir reservert enkeltrom til alle kurserts deltakere på hotellet fra tirsdag til fredag. Det er anbefalt at alle bor på hotellet for å utnytte det faglig-sosiale.

Dersom det er behov utover dette kan det avtales med hotellet direkte.

Ved bestilling av hotell: Ring 70 11 19 00 eller send bestilling til q.waterfront@choice.no og oppgi kode "1120GR008526" dersom dere ønsker å bestille rom. Da blir alle koblet opp mot gruppereservasjon.

Annen informasjon

Det er ikke nødvendig å ha med eget disseksjonsutstyr.

Ta gjerne med egen hodelykt

Kursets innhold

Kurset vil gjennomgå de vanligste håndkirurgiske problemstillingene i form av forelesninger, kasuistikker, gruppearbeid og disseksjon på anatomiske preparater.
Anatomikunnskaper av overekstremiteten forventes gjenoppfrisket av den enkelte før kurset.
En går ut fra at kursboken er lest på forhånd.
Kurset avsluttes med en kurseksamen

Kurslitteratur

Anbefalt lest før kurset: "Håndkirurgi" ved redaktører Hove, Husby, Finsen (ny utg. 2021)

Annen litteratur: Green's Operative Hand Surgery, 7th edition 2019 by Drs Scott Wolfe, William Pederson, Robert Hotchkiss, Scott Kozin and Mark Cohen

Program

Digital undervisning 27.09-28.09.2021

Mandag 27. september

08.00-08.10 Velkommen - orientering om kurset v/M. Winge
08.10-08.30 Revmatisk leddsykdom: Medisin eller kirurgi v/ M. Eikrem
08.30-08.50 Den revmatiske hånd v/ M. Eikrem
08.50-09.10 Behandling av det revmatiske håndledd m/ kasuistikk v/ L. Eilertsen

09.10-09.30 Pause

09.30-09.50 Behandling av det revmatiske håndledd m/ kasuistikk v/ L. Eilertsen
09.50-10.10 Behandling av den revmatiske albuen m/ kasuistikk v/ L. Eilertsen
10.10-10.30 Ekstensorseneskader v/ S. Hassellund
10.30-10.50 Fleksorseneskader v/ H. Kvernmo
10.50-11.10 Radio-ulnar leddet v/ JR Haugstvedt
11.10-11.30 Instabilitet håndrot v/ JR Haugstvedt

11.30-12.30 Lunsj

12.30-12.50 Bicepssenerupturer og komplikasjoner ved kirurgi v/ Y. Krukhaug
12.50-13.10 Dupuytren v/ A. Odinsson
13.10-13.20 Nervekompresjoner v/ H. Kvernmo

13.20-13.40 Pause

13.40-14.00 Nerveskader og nervekonstruksjoner v/ A. Odinsson
14.00-14.20 Plexusskader v/ R. Thorkildsen
14.20-14.40 Senetransposisjon etter skade v/ R. Thorkildsen

14.40-14.50 Pause

14.50-15.10 Avaskulær nekrose i hånden/håndroten v/ L. Lied
15.10-15.30 Høytrykks- og injeksjonsskader v/ M. Winge
15.30-15.50 Termiske skader v/ H. Kvernmo
15.50-16.10 Infeksjoner i hånden v/ L Lied

Tirsdag 28. september

08.00-08.20 Frakturer i håndrot v/ A. Odinsson
08.20-08.40 Komplekse radius frakturer v/ Y. Krukhaug
08.40-09.00 Komplikasjoner etter radius fraktur v/ Y. Krukhaug
09.00-09.20 Scafoid fracturer v/ O. Reigstad
09.20-09.40 Scafoid pseudartrose v/ O. Reigstad

09.40-10.00 Pause

10.00-10.20 Artrose radiale håndrot/CMC1 v/ R. Thorkildsen
10.20-10.40 Artrose håndledd/håndrot v/ O. Reigstad
10.40-11.00 Finger frakturer og luksasjoner v/ S. Hassellund
11.00-11.20 Metacarp frakturer/Rolando/Bennett frakturer v/ T-J Slørdahl

11.20-12.20 Lunsj

12.20-12.40 Den store håndskaden v/ M. Winge
12.40-13.00 Replantasjon v/ M. Winge
13.00-13.20 Lappedekning v/ C. Lind
13.20-13.40 Tumor i overekstremiteten v/ C. Lind

13.40-13.50 Orientering før avreise til Ålesund v/ M. Winge

Onsdag 29. september

Quality Waterfront Hotel, Ålesund

08.00-09.30 Diskusjonsgrupper x3 ekstensor og fleksorsener- radio-ulnarledd (inkl. snittføring, rtg, ganglion, triggerfinger, de Quervain)

09.30-09.50 Pause

09.50-10.50 Diskusjonsgrupper x3 bicepssene-dupuytren, nervekompresjon

10.50-11.00 Pause

11.00-12.30 Diskusjonsgrupper x3 nerveskader inkl. albuefrakturer med nerve-karskader, senetransp.

12.30-13.30 Lunsj

13.30-14.00 Busstransport til Ålesund sykehus

14.00-17.00 Disseksjon (Ålesund sykehus) (skulder-overarm-albue-underarm)

17.00 Retur Waterfront hotell med buss

18.00 Middag (Waterfront)

Torsdag 30. september

08.00-08.20 Medfødte misdannelser i overekstremiteten v/ M. Winge
08.20-08.40 CRPS v/ T-J Slørdahl
08.40-09.00 Compartment syndrom og Volkmannskontraktur v/ Y. Krukhaug

09.00-10.00 Presentasjon av utdelte kasuistikker ved kursdeltakerne i 3 grupper

10.00-10.20 Pause

10.20-11.20 Diskusjonsgrupper x3 fr. håndrot, radius, komplikasjoner etter radius fraktur

11.20-11.20 Pause

11.30-12.30 Diskusjonsgrupper x3 scafoid fr., pseudartroser, artroser håndrot/1.CMC/håndledd

12.30-13.30 Lunsj

13.30-14.00 Busstransport til Ålesund sykehus

14.00-17.00 Disseksjon (håndledd-hånd-fingre)

17.00 Retur Waterfront hotell med buss

19.00 Middag (Bro restaurant)

Fredag 1. oktober

08.00-09.30 Diskusjonsgrupper x3 fingerfr, avask.nekrose, trykksk/inj.sk/brannsk. Infeksjoner

09.30-09.50 Pause

09.50-11.00 Diskusjonsgrupper x3  Den store håndsk, replantasjon, lappedekning, tumor

11.00-12.00 Kursprøve

Fant du det du lette etter?